in

Stát se může jen tak PŘEJMENOVAT? 10+1 Zemí, které to UDĚLALY!

instagram.com instagram.com
Reklama

V důsledku pozemkových dělení, válek, změn ve vládě, nezávislosti nebo jednoduše za účelem usnadnění výslovnosti v zahraničí, se některé země rozhodly změnit své jméno. V některých případech to udělali před mnoha lety a tyto země známe podle jejich současného jména. Ale jiní to udělali velmi nedávno a my stále považujeme za obtížné je nazývat tím správným jménem. Proces úpravy názvu země není jednoduchý, ale i přes to všechno se to některé země odvážily to udělat. Tady je máte.

1. Holandsko se změnilo na Nizozemsko.

2. Ceylon se změnil na Srí Lanku.

View this post on Instagram

It was great to feel like a king at the top of this 200-metre-tall rock! . #Sigiriya #Rock Fortress is a famous landmark rising from the Central Plains of Sri Lanka. I passed the Royal Gardens, Sigiriya Damsels and the #Lion Platform to reach the summit with remaining foundations of the #Royal Palace. . Every part of the summit can be explored and it is huge. You can spend an hour moving from place to #place, enjoying the 360 #degree #panoramic views over the horizon and the crimson sunset of Sigiriya. . ➕Follow @srilanka for more travel stories . 📸 Photo: @krenn_imre . #SRILANKA #yourSRILANKAtrip #travel #galle#russia #australia #germany #china #uk #us #amazing #nature #japan #tokyo #instadaily #beach #instatravel #experiance

A post shared by Sri Lanka (@srilanka) on

3. Makedonská republika se změnila na Severní Makedonii.

4. Česká republika se změnila na Česko.

5. Svazijsko se změnilo na eSwatini.

Reklama

6. Horní Volta se změnila na Burkina Faso.

View this post on Instagram

#bicycles are still one of the most important ways of transport in #burkinafaso🇧🇫 in #westafrica . People #commute from their #villages to their workplaces but also #transport tremendous ammounts of #goods sometimes. 🙂 A #bicycle is easy in maintenance and does not need any #fuel except your own #strength. In the #evening you can see many groups of #people returning #home from the #town if #banfora where we work in our job #education center. More info about our #volunteer work as an #ngo in #burkinafaso : www.fanga-ev.de Help us #help : http://www.betterplace.org/de/projects/72243 Or via Paypal: info@fanga-ev.de With this #picoftheday we want to send #greetings from #burkina to our #friends @andresampaiooficial who brings together the music of westafrica and #brazil in a #wonderful way! And greetings to @markoterzo who is an extremely #creative artist in so many cool ways 🙂 Thank you to our supporters from #handwerk , #weltladen and #nähenmachtglücklich ! Have a nice sunday afternoon!

A post shared by Fanga e.V. | Help Burkina Faso (@fanga_ev) on

7. Barma se změnila na Myanmar.

View this post on Instagram

Sin distancia no hay perspectiva

A post shared by Gabriel (@gabiperelman) on

8. Siam se změnil na Thajsko.

9. Německá jihozápadní Afrika se změnila na Namibii.

10. Kapverdy se změnily na Republiku Cabo Verde.

11. Irský svobodný stát se změnil na Irsko.

Většina zemí na seznamu změnila své jméno, aby vymazali část své minulosti a přiblížili se ke své skutečné identitě, zatímco jiné to udělaly pro podporu cestovního ruchu, jako například Nizozemsko. Ne však všechno je tak snadné, jak se zdá. A není to ani levné. Každý národ zaplatil miliony dolarů v místní měně za změnu názvu. Co si o tom myslíte vy? Bylo to vůbec potřeba?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama