in

Jak vypadá ŽIVOT v AFRICE? Ruští manželé sdílí své ZÁŽITKY z MAROKA!

Reklama

Alina Titova a její manžel Vasiliy jsou obyčejní lidé z Ruska, kteří několik let šetřili peníze na auto a byt. Nakonec se však rozhodli využít své finance trochu jinak a vydali se na čtyřletou expedici po celém světě. Nejvíce ze všech zemí je však zaujalo Maroko, o kterém taky napsali řadu článků.

1. Pohled na Rabat.

pikabu.ru

2. Začátek expedice

Svou expedici zahájili v Africe, konkrétně v hlavním městě Maroka – v Rabatu. Jako jedna z prvních věcí, se kterou jsme se setkali, bylo, jak místní dívky vyrábějí z odpadu peněženky a různé tašky.

pikabu.ru

3. Sluneční brýle se tu nenosí

Následně jsme zjistili, že většina lidí zde doslova nesnáší sluneční brýle. Prý se raději dívají přímo do očí lidem, se kterými mluví.

pikabu.ru

4. Jedno auto, 9 lidí?

Náš marocký přítel Hamid nás vzal do jeho rodné vesnice. To bylo poprvé, co jsme viděli, že jede v 1 osobním automobilu 9 lidí.

pikabu.ru

5. Důležitost obnovitelných zdrojů

Další věcí, kterou nám řekl jeden z místních, je, že 40% elektřiny získává Afrika z přírodních zdrojů, tedy ze slunce a větru.

pikabu.ru
Reklama

6. Národní kroje

V Mauritánii jsme dostali pěkný dárek – národní kroj. Byl velmi krásný, ale ne příliš pohodlný..

pikabu.ru
pikabu.ru

7.Ekologové v práci

A tohle je Joanna. Dcera jednoho z nejslavnějších senegalských ekologů.

pikabu.ru

8. Klasická Africká rodina.

View this post on Instagram

𝙵𝚞𝚕𝚊 𝚅𝚒𝚕𝚕𝚊𝚐𝚎 And this time we are doing it far away, again. Currently in a remote village called Doumga, North-East of Senegal. There are only 2.5 thousand people living in the neighborhood, which is divided into a number of smaller villages. The one we were staying in has appx. 300 inhabitants. And the border of Mauritania is pretty close too. That means – we are back to the Sahara desert. Sand, sand, and sand. The heat is bearable, reaching +45 degrees Celcius in the shade. We preferred to stay in the shade since in the open it can get much hotter. We were there because we were assisting the transportation of 5 tonnes of rice, 500 kg of sugar, 100 kg of fish, and loads of anti-septic gel – a donation from the good people in Dakar to these remote villages. The roads are paved with roadblocks, checking the vehicles for authorizations, since it is still not allowed to get out of cities without one. It's good, the police in Senegal are here to protect the citizens and assist them. We spent three days exploring the villages and learning the people to know. It turned out that it is inhabited by Fula people – a large ethnic group of West Africa (and more). They are mainly nomadic, usually staying in a place for no more than three months. But this village, like many others in the 20th century, have opted to an urban way of living. We also had the chance to visit the local hospital and were please to see that they even have their own ambulance! The hospital pharmacy is stocked well (of course, there is not much by international standards),(You can see and learn more in our YouTube video). At home we prepared some traditional tea. It will take you about 40 minutes (minimum) to prepare and it will be stronger than coffee, two small glasses are surely enough to keep you going all day. The dinner was chicken with delicious onions and sweet potato. Some eat with spoons, others – with their right hands (not very easy for the two present left-handers). Looking forward to telling more about the Fula language in the next post. Take care and subscribe to learn more about different cultures!

A post shared by The Meridian Expedition🌿 (@meridian_expedition) on

Oba manželé se shodli na tom, že cesta po celém světě byla dobrá investice. Sice teď nemají auto ani byt, ale mají plno nenahraditelných zážitků.. Nejvíce ze všeho je lákalo potkat lidi, kteří jsou stejně jako oni maximálně nadšeni pro svou práci – především pro různé ekologické projekty. A to se jim taky splnilo.

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama