in

BARVY mají svůj DŮVOD! Top 10 každodenních věcí, jejichž zbarvení je DŮLEŽITÉ.

Zdroj : brightside.me
Reklama

Lidské oko je schopno vidět více než 7 milionů barev. Díky tomu, že vidíme mnoho různých barev, můžeme je využít k naší výhodě, abychom si usnadnili život. V průběhu času tak lidé vytvořili věci, které vidíme v našem každodenním životě běžně a vždy mají svoji určitou barvu. Důvody se dozvíte v dnešním článku.

1. Požární hydranty

Požární hydranty mají různé barvy, které představují kolik galonů za minutu (GPM) mohou produkovat. Různé požární hydranty se používají k zastavení různých typů požárů v závislosti na jejich velikosti.
Nejoblíbenější barvy jsou červená, oranžová, zelená a modrá.

Zdroj : brightside.me

2. Letadla

Mnoho komerčních letadel je namalováno bíle, aby odrážely sluneční světlo. Pomáhá to snížit poškození způsobené sluncem a zabránit přehřátí letadla. Bílá barva jim také pomáhá při vychladnutí, když jsou zaparkovaná.

Zdroj : brightside.me

3. Pneumatiky

Guma, která se používá k výrobě pneumatik, je ve skutečnosti bílá, ale přidávají se saze. Díky tomu jsou černé. Saze zvyšují pevnost a životnost pneumatik tím, že odvádějí teplo a chrání je před UV zářením.

Zdroj : brightside.me

4. Semafory

Všichni bychom měli být obeznámeni se 3 barvami semaforů. Červená znamená stop, zelená znamená připravit a žlutá znamená vpřed. Existuje však důvod, proč byly vybrány zrovna tyto barvy. Červená je barva s nejdelší vlnovou délkou, což znamená, že ji lze vidět z větší vzdálenosti, což řidičům umožňuje zareagovat hned. Žlutá má kratší vlnovou délku než červená, ale přeci jen delší než zelená.

Zdroj : brightside.me

5. Přechod pro chodce

Kontrastní černé a bílé barvy na přechodech zebry jsou zjevné již z dálky. To poskytuje řidičům dostatek času na snížení jejich rychlosti. Tyto 2 kontrastní barvy také pomáhají chodcům vyniknout na pozadí.

Zdroj : brightside.me

Reklama

6. Školní autobusy

Z bezpečnostních důvodů byla u školních autobusů vybrána barva žlutá. Kontrastní žlutá a černá barva na školních autobusech jim pomáhá, aby si jich studenti mohli snadno všimnout , zejména ráno, když je vyzvedávají. Tyto 2 barvy také pomáhají ostatním řidičům v temných hodinách rozpoznat školní autobus.

Zdroj : brightside.me

7. Taxíky

Podobně jako školní autobusy, žlutá barva použitá na taxi usnadňuje jejich rozpoznání. Žlutá je barva, která snadno vyniká od ostatních na silnici.

Zdroj : brightside.me

8. Fotbalové míče

Když se fotbalové míče začaly vyrábět z plastu, byly původně celé bílé. Společnost Adidas se však rozhodla přidat i černou. Černobílé kuličky bylo snadnější vidět v televizi, protože v té době byly televize ještě černobílé.

Zdroj : brightside.me

9. Toaletní papír

Toaletní papír má bílou barvu, protože je bělený. Bez bělidla by papír měl nahnědlou barvu. Toaletní papír se nenachází v mnoha jiných barvách, protože společnosti by jej musely barvit a stálo by to více peněz. To znamená, že toaletní papír je bílý, protože je nákladově efektivnější.  To však není jediný důvod jejich barvy. Barevný toaletní papír se nerozkládá tak rychle. Navíc, když byl vytvořen barevný toaletní papír, mnoho lékařů ho spojovalo se zvýšenými zdravotními riziky. Bílá byla bezpečná volba.

Zdroj : brightside.me

10. Platformy sociálních médií

Ačkoli platformy sociálních médií mají ve svých logách různé barvy, mnoho z nich používá modrou barvu. Je to proto, že modrá barva je spojena s intelektem a myslí, což je spojeno s aktem komunikace. Tato barva také představuje bezpečnost a spolehlivost. Společnosti sociálních médií chtějí, aby se lidé při komunikaci s ostatními cítili bezpečně, a tak se rozhodli právě pro modrou barvu.

Zdroj : brightside.me

Reklama