in

BARVY mají svůj DŮVOD! Top 10 každodenních věcí, jejichž zbarvení je DŮLEŽITÉ.

Zdroj : brightside.me

Lidské oko je schopno vidět více než 7 milionů barev. Díky tomu, že vidíme mnoho různých barev, můžeme je využít k naší výhodě, abychom si usnadnili život. V průběhu času tak lidé vytvořili věci, které vidíme v našem každodenním životě běžně a vždy mají svoji určitou barvu. Důvody se dozvíte v dnešním článku.

1. Požární hydranty

Požární hydranty mají různé barvy, které představují kolik galonů za minutu (GPM) mohou produkovat. Různé požární hydranty se používají k zastavení různých typů požárů v závislosti na jejich velikosti.
Nejoblíbenější barvy jsou červená, oranžová, zelená a modrá.

Zdroj : brightside.me

2. Letadla

Mnoho komerčních letadel je namalováno bíle, aby odrážely sluneční světlo. Pomáhá to snížit poškození způsobené sluncem a zabránit přehřátí letadla. Bílá barva jim také pomáhá při vychladnutí, když jsou zaparkovaná.

Zdroj : brightside.me

3. Pneumatiky

Guma, která se používá k výrobě pneumatik, je ve skutečnosti bílá, ale přidávají se saze. Díky tomu jsou černé. Saze zvyšují pevnost a životnost pneumatik tím, že odvádějí teplo a chrání je před UV zářením.

Zdroj : brightside.me
Reklama

4. Semafory

Všichni bychom měli být obeznámeni se 3 barvami semaforů. Červená znamená stop, zelená znamená připravit a žlutá znamená vpřed. Existuje však důvod, proč byly vybrány zrovna tyto barvy. Červená je barva s nejdelší vlnovou délkou, což znamená, že ji lze vidět z větší vzdálenosti, což řidičům umožňuje zareagovat hned. Žlutá má kratší vlnovou délku než červená, ale přeci jen delší než zelená.

Zdroj : brightside.me

5. Přechod pro chodce

Kontrastní černé a bílé barvy na přechodech zebry jsou zjevné již z dálky. To poskytuje řidičům dostatek času na snížení jejich rychlosti. Tyto 2 kontrastní barvy také pomáhají chodcům vyniknout na pozadí.

Zdroj : brightside.me